Menu

Southwood Primary School

Home Page

Southwood Primary School

Home Page

Who's Who

Welcome to our staff page. Here you will find all of our teaching staff, support staff and admin staff from September 2017.

To see if we have any vacancies to join our team, click here.

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Mr S. Halliwell- Headteacher
Senior Leadership Team 2 Mrs J. Tripp- Deputy Headteacher
Senior Leadership Team 3 Mr C. Speller- Deputy Headteacher
Picture 1 Miss C. McCleallan- Assistant Headteacher
Picture 2 Mr O. Ejiofor- Assistant Headteacher
Picture 3 Mr J. O'Byrne- Assistant Headteacher
Picture 4 Mrs E. Heggie- Assistant Head (Maternity Leave)

Early Years & Key Stage 1 Team

Early Years & Key Stage 1 Team 1 Miss C. McCleallan- AHT: Early Years & KS1 Lead
Early Years & Key Stage 1 Team 2 Mrs S. Miller- Nursery Lead Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 3 Miss N. Scott: Reception Lead/Squirrels Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 4 Miss H. Hanson- Year 1 Lead/ Pink Class Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 5 Mr K. Yellappa- Year 2 Lead/Orange Class Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 6 Ms D. Markham- Hedgehogs Class Teacher (Reception)
Early Years & Key Stage 1 Team 7 Mrs N. Tregent- Rabbits Class Teacher (Reception)
Early Years & Key Stage 1 Team 8 Mrs E. Timbulas- Blue Class Teacher (Year 1)
Early Years & Key Stage 1 Team 9 Miss N. Marshall- Pink Class Teacher (Year 1)
Early Years & Key Stage 1 Team 10 Miss V. Wright- Lilac Class Teacher (Year 2)
Early Years & Key Stage 1 Team 11 Miss K. Nunn- Yellow Class Teacher (Year 2)
Early Years & Key Stage 1 Team 12 Mrs J. Neal- Nursery Nurse
Early Years & Key Stage 1 Team 13 Miss S. Arthur- Nursery Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 14 Miss R. Carroll- Reception Apprentice TA
Early Years & Key Stage 1 Team 15 Miss T. Lloyd- Reception Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 16 Miss L. Wedge- Reception Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 17 Miss A. Ali- Higher Level TA (Early Years)
Early Years & Key Stage 1 Team 18 Mrs J. Binks- Year 1 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 19 Miss D. Jeffard- Year 1 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 20 Mrs M. Steward- Year 1 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 21 Mrs J. Cook- Year 2 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 22 Miss B. Bharadwaj- Year 2 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 23 Miss A. Mumin- Year 2 Apprentice TA
Early Years & Key Stage 1 Team 24 Mrs J. Marbe- Nursery Nurse (p/t)
Early Years & Key Stage 1 Team 25 Mrs R. Elliott- Teaching Assistant (p/t)

Key Stage 2 Team

Key Stage 2 Team 1 Mr O. Ejiofor- AHT: KS2 Lead
Key Stage 2 Team 2 Miss M. MIstry- Year 3 Lead/Rec Class Teacher
Key Stage 2 Team 3 Ms S. Tariq- Year 4 Lead/Turquoise Class Teacher
Key Stage 2 Team 4 Miss G. Reynolds- Year 5 Lead/Silver Class Teacher
Key Stage 2 Team 5 Miss L. Wiggins- Year 6 Lead/Bronze Class Teacher
Key Stage 2 Team 6 Miss N. Rieppa- Purple Class Teacher (Year 3)
Key Stage 2 Team 7 Miss A. Ceesay- White Class Teacher (Year 4)
Key Stage 2 Team 8 Miss R. Newlyn- Aqua Class Teacher (Year 4)
Key Stage 2 Team 9 Mr S. Cartwright- Silver Class Teacher (Year 5)
Key Stage 2 Team 10 Miss E. Donn- Platinum Class Teacher (Year 6)
Key Stage 2 Team 11 Mrs S. Cooper- Copper Class Teacher (Year 6)
Key Stage 2 Team 12 Mr M. Pye- Bronze Class Teacher (Year 6)
Key Stage 2 Team 13 Mrs L. Lyons- Higher Level Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 14 Miss B. Cooney- Higher Level Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 15 Mr T. Smith- Year 3 Apprentice TA
Key Stage 2 Team 16 Miss H. Ahmed- Year 4 Apprentice TA
Key Stage 2 Team 17 Miss L. Perry- Year 5 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 18 Miss R. Bejti- Year 5 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 19 Mr P. Woni- Year 5 Apprentice TA
Key Stage 2 Team 20 Mrs I. Haddon- Year 6 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 21 Mrs M. Postbeschild- Year 6 Teaching Assistant

Specialist Teachers

Specialist Teachers 1 Mr S. Stevens- Sports Coach
Specialist Teachers 2 Mr S. Orr- Art Teacher
Specialist Teachers 3 Ms D. Whelan- Music Teacher

Inclusion Team

Inclusion Team 1 Mrs E. Heggie- AHT: SENCo
Inclusion Team 2 Mr J. O'Byrne- AHT: Social Inclusion/Safeguardng
Inclusion Team 3 Ms J. Tyler- Learning Mentor
Inclusion Team 4 Miss T. Odelaye- Learning Mentor
Inclusion Team 5 Mr T. Raybe- Learning Mentor
Inclusion Team 6 Mrs C. Partridge- Welfare Officer
Inclusion Team 7 Mrs G. Wiseman- Family Support Worker
Inclusion Team 8 Mrs K. Overton- HLTA: Higher Needs SEN Support
Inclusion Team 9 Miss L. Smith- SEN Teaching Assistant Apprentice

School Support Staff

School Support Staff 1 Ms J. Walker- School Business Manager
School Support Staff 2 Mrs T. Page- Office Manager
School Support Staff 3 Miss K. Bunker- PA to the Leadership Team
School Support Staff 4 Mr J. Mitchell- Site Manager
School Support Staff 5 Mr B. Goddard- IT Technician (Partnership Learning)
School Support Staff 6 Miss A. Miller- Office Administrator
School Support Staff 7 Miss T. Harrington- Apprentice Administrator

Lunchtime Assistants:

Mrs S Miller, Mrs C Sampson, Mrs R Mujeeb, Mrs E Lake, Mrs R Syers, Ms A Akinyemi, Mrs A Jones, Ms K Hobden, Mrs I Drew
Top