Menu

Southwood Primary School

Home Page

Southwood Primary School

Home Page

Who's Who

Welcome to our staff page. Here you will find all of our teaching staff, support staff and admin staff from September 2018.

To see if we have any vacancies to join our team, click here.

Senior Leadership Team

Senior Leadership Team 1 Mr S. Halliwell- Headteacher
Senior Leadership Team 2 Mrs J. Tripp- Deputy Headteacher
Picture 1 Miss C. McCleallan- Assistant Headteacher
Picture 2 Mrs E. Heggie- Assistant Headteacher & SENCo
Picture 3 Mr J. O'Byrne- Assistant Headteacher & DSL

Early Years & Key Stage 1 Team

Early Years & Key Stage 1 Team 1 Miss C. McCleallan- AHT: Early Years & KS1 Lead
Early Years & Key Stage 1 Team 2 Miss N. Scott: Early Years Lead &Squirrels Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 3 Ms C. Ezigwe- Reception Class Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 4 Miss H. Hanson- Year 1 Lead/ Pink Class Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 5 Ms D. Markham- Nursery Teacher
Early Years & Key Stage 1 Team 6 Mrs N. Tregent- Rabbits Class Teacher (Reception)
Early Years & Key Stage 1 Team 7 Mrs E. Timbulas- Blue Class Teacher (Year 1)
Early Years & Key Stage 1 Team 8 Miss N. Marshall- Green Class Teacher (Year 1)
Early Years & Key Stage 1 Team 9 Mrs B. Mohamed- Yellow Class Teacher (Year 2)
Early Years & Key Stage 1 Team 10 Mrs J. Neal- Nursery Nurse (p/t)
Early Years & Key Stage 1 Team 11 Miss S. Arthur- Nursery Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 12 Miss L. Wedge- Reception Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 13 Miss T. Lloyd- Reception Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 14 Mrs J. Binks- Reception/SEN Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 15 Miss D. Jeffard- Year 1 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 16 Mrs M. Steward- Year 1 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 17 Miss A. Ali- Higher Level TA (Year 2)
Early Years & Key Stage 1 Team 18 Mrs J. Cook- Higher Level TA (Year 2)
Early Years & Key Stage 1 Team 19 Miss B. Bharadwaj- Year 2 Teaching Assistant
Early Years & Key Stage 1 Team 20 Mrs J. Marbe- Nursery Nurse (p/t)
Early Years & Key Stage 1 Team 21 Mrs R. Elliott- Teaching Assistant (p/t)
Early Years & Key Stage 1 Team 22 Mrs A. Urcuri - Teaching Assistant Apprentice
Early Years & Key Stage 1 Team 23 Miss A. Cross- Apprentice Teaching Assistant

Key Stage 2 Team

Key Stage 2 Team 1 Ms S. Tariq- Year 3 Lead/ Red Class Teacher
Key Stage 2 Team 2 Mrs S. Cooper- Year 5 Lead/ Gold Class Teacher
Key Stage 2 Team 3 Miss V. Wright- Year 6 Year Group Leader
Key Stage 2 Team 4 Mr S. Cartwright- Silver Class Teacher (Year 5)
Key Stage 2 Team 5 Miss K. Nunn- Emerald Class Teacher (Year 3)
Key Stage 2 Team 6 Miss M. Veysi- White Class Teacher (Year 4)
Key Stage 2 Team 7 Miss S. Thomas- Year 4 Class Teacher
Key Stage 2 Team 8 Miss A. Ceesay- Platinum Class Teacher (Year 5)
Key Stage 2 Team 9 Miss L. Sultana- Year 3 Class Teacher
Key Stage 2 Team 10 Miss R. Newlyn- Beige Class Teacher (Year 6)
Key Stage 2 Team 11 Mr P. Woni- Year 3 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 12 Miss L. Perry- Year 3 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 13 Mr T. Smith- Year 4 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 14 Miss R. Bejti- Year 5 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 15 Mrs I. Haddon- Year 6 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 16 Mrs M. Postbeschild- Year 6 Teaching Assistant
Key Stage 2 Team 17 Miss G. Easter- Apprentice Teaching Assistant

Specialist Teachers & Support Staff

Specialist Teachers & Support Staff 1 Mr S. Stevens- PE Teacher
Specialist Teachers & Support Staff 2 Mr S. Orr- Art Teacher
Specialist Teachers & Support Staff 3 Ms D. Whelan- Music Teacher
Specialist Teachers & Support Staff 4 Mr D. Raybe- Apprentice Sports Coach

Inclusion Team

Inclusion Team 1 Mrs E. Heggie- AHT: SENCo
Inclusion Team 2 Mr J. O'Byrne- AHT: Social Inclusion/Safeguardng
Inclusion Team 3 Ms J. Tyler- Learning Mentor
Inclusion Team 4 Mr T. Raybe- Learning Mentor
Inclusion Team 5 Miss D. Dobson- Learning Mentor (Thrive)
Inclusion Team 6 Mrs C. Partridge- Welfare Officer
Inclusion Team 7 Mrs G. Wiseman- Family Support Worker
Inclusion Team 8 Mrs K. Overton- HLTA: Higher Needs SEN Support
Inclusion Team 9 Mrs K. Wolstenholme- SEN Teaching Assistant
Inclusion Team 10 Miss J. Kinggett - SEN Teaching Assistant
Inclusion Team 11 Miss V. Visockyte- SEN Apprentice T.A.

School Support Staff

School Support Staff 1 Ms J. Walker- School Business Manager
School Support Staff 2 Mrs T. Page- Office Manager
School Support Staff 3 Miss K. Bunker- Finance & HR Assistant
School Support Staff 4 Mr J. Mitchell- Site Manager
School Support Staff 5 Miss A. Miller- Office Administrator
School Support Staff 6 Miss T. Harrington- Apprentice Administrator

Lunchtime Assistants:

Mrs S Miller, Mrs C Sampson, Mrs R Mujeeb, Mrs E Lake, Mrs R Syers, Ms A Akinyemi, Mrs A Jones, Ms K Hobden, Mrs I Drew, Ms C Hendy, Mrs Downton 
Top